MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down

Kaman 1 Ceviz Fidanı

kaman 1 ceviz fidanıKaman 1 ceviz fidanı en çok tercih edilen yerli ceviz fidanları arasında yer alır. Verimli olması ve meyvelerinin özellikleri çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Kaman ceviz fidanı meyvesinin ağırlığı 12 Gramdır. Meyvesinin iç ağırlığı 6, 3 gram, i. Yağ oranı % 65 ‘dir.Kaman 1 ceviz fidanının salkımları üzüm salkımları kadar sık olmaktadır. Kaman 1 ceviz fidanı hasat zamanı Eylül’dür. Tozlayıcısı Kaman 5’dir.


Kaman 1 Ceviz Fidanı Özellikleri

  • 4-8-12’ li salkımları olan verimli bir fidan türüdür.
  • Antraknoz hastalığına ve diğer hastalıklara karşı dayanıklılığı vardır.
  • Yan tomurcuklarda % 90 verim göstermektedir.
  • İç kurduna dayanıklıdır olan bir türdür.
  • Meyve ağırlığı kabuklu olarak 12 g gelmektedir.
  • Kaman 2-3-4 ‘ten daha geç yapraklanan bir türdür.
  • İlkbahar geç donlarından etkilenmeyen bir ceviz fidanıdır.
  • Her yıl aynı verimi göstermektedir.

Ülkemizde Kaman cevizi oldukça önemli bir üne sahiptir. Kaman’da ceviz yetiştiriciliğinin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Ceviz yetiştiriciliğinin bir sektör haline gelmesi ise Kaman Belediyesi’nin 1990 yılında başlattığı ceviz festivali ile hızlanmıştır. Her yıl ekim ayının ilk cumartesi ve Pazar günü Kaman Ceviz Festivali yapılmaktadır. Bu festivale katılım çok yüksektir ve oldukça coşkulu geçer. Yerli ceviz fidanı yetiştiriciliğinde Kaman ceviz fidanı yetiştiriciliği özel bir yer tutmaktadır.

Kaman Ceviz Fidanının Farkı

Kaman ceviz fidanı özellikle hastalıklara karşı dirençli olması ile diğer fidanlardan ayrılmaktadır. Zararlı böceklere ve hastalıklara karşı direnci yüksek bir ceviz fidanı türüdür. Kaman 1 ceviz fidanı özellikleri arasında her yıl aynı verimi vermesi de fark yaratmaktadır. Kaman ceviz ağaçları 300-500 yıl yaşayabilmektedir. Karasal iklim bölgeleri için en uygun ceviz fidanlarıdır.


Kaman 1 ceviz fidanının bir diğer özelliği de erken hasat alınabilmesidir. Bu özelliği ile de rakiplerinin önüne geçmektedir. Üzüm salkımı sıklığında meyve vermesi de önemli bir özelliğidir. Hem verimli hem de dirençli bir ceviz fidanı türüdür. Meyveleri de oldukça dolgun ve lezzetlidir. Kaman ceviz fidanı yetiştiriciliği ülkemizde önemli bir yere sahiptir ve ülke ekonomisi içinde oldukça önemlidir.

Yerli Cinsler

Kurumsal

Güneş Fidancılık olarak fidancılık sektöründe yılların verdiği bilgi ve deneyime dayalı olarak çalışmaya devam ediyoruz.

  

İletişim Bilgilerimiz

Bandırma Ofis ve Depumuz
Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13.km


  0535 799 87 71(Mümin Kargı)
  0535 764 51 88(Müjdat Kargı)