MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down

Fernette Ceviz Fidanı

fernette ceviz fidanıSadece fernette ceviz fidanı ile bahçe kurulmaz. Fernette, Fernorun tozlayıcısıdır. Bu fidanın üretimi yan dallara doğru olmaktadır. Fernor ceviz fidanı, tozlayıcısı olarak dikimi yapılmaktadır.

Yanlız başına Bol tozlama yapabilen bir çeşittir. Fernette ceviz meyvelerin ağırlığı ortama 14-15gr'dır. İç randımanı %50 olup iç ceviz ağırlığı ortalama 7,5gr’dır. Kabuktan ayrılması kolay olup içi beyaz bir cevizdir. Bu özelliği ile asıl ceviz fidanı fernorun değerini bir kat daha arttırmaktadır. Fernor gibi Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilir. Fernette Ceviz Fidanı Franguetta X Lara melezidir. Fransız menşeli verimli bir çeşittir. Geç çiçek verir. Karasal iklimin hâkim olduğu ekolojilere uygundur. Kuru veya yaş olarak tüketilmektedir.


Ülkemizde Ceviz Yetiştiriciliği

Bilindiği üzere ceviz, son yılların en gözde meyve ve kuruyemişlerinden bir tanesidir. Hem dünya hem ülkemiz için geçerlidir bu durum. Ülkemizde ceviz talebimizi karşılayacak üretimin olmaması, pek çok istekli girişimciyi ceviz yetiştiriciliğine yöneltmektedir. Kullanılan ceviz fidanlarından birisi de fernette ceviz fidanıdır. Fernette yukarıdada belirtiğimiz gibi ana çeşidi fransız fernor ceviz fidanı ile birlikte yüksek rakımlara dikilen aşılı yabancı cins zor bulunan çok tercih edilen aşılı ceviz fidanı çeşitleri arasındadır.

Fernette Ceviz Fidanı İklim İstekleri

Fernette ceviz fidanı tozlama yaptığı fernor ceviz ağacı gibi soğuk iklimi seven yabancı cins ve çok verimli bir ceviz fidanı çeşididir. Asıl fidanıyla (fernor) aynı zamanda yani Mayıs ayında çiçek açtığı için geç dönem donlarından zarar görmez. Sonbahar mevsimindeyse Kasım ayının başına kadar, kış dönemi dinlenmesine geçmektedir. Bu süreçte yeni sürgün dalları kapanmakta olduğundan, genç sürgünler sonbahar donlarından etkilenmemektedir. Fernette ceviz fidanı asıl fidanı Fernor ile birlikte Türkiye’nin en yüksek bölgelerine kadar kolayca ekildiğinden, 1800 rakıma kadar ekilebilmektedir.

Fernette Ceviz Fidanı Dikimi

Fernette ceviz fidanı 4x8 ve 5x7 aralıklarla dikilmeye uygundur. Ceviz yetiştiriciliğinde, asıl dikilen ceviz miktarının onda biri kadar tozlayıcı da dikilmelidir. Yani bir bahçeye 100 ağaç Fernor ceviz fidanı dikimi yapılacaksa, 90 Ağaç Fernor fidana karşılık 10 ağaç da Fernette ceviz fidanı çeşidi dikimi yapılmalıdır. Tozlayıcı ceviz fidanı türleri, cevizin verimini artıran fidanlardır. Fernette ceviz fidanını, fidan satışı ve yetiştiriciliği yapan fidan firmalarından açık köklü ve tüplü olarak almak mümkündür.

Fernette Ceviz Fidanı Siparişi

Firmamızdan ana çeşidi fernor ceviz fidanı ile birlikte fernette ceviz fidanını sipariş verebilirsiniz. Bize fiyat sormadan ceviz bahçesi kurmayın!

Mümin KARGI : 0535 799 87 71
Müjdat KARGI : 0535 764 51 88

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yerli Cinsler

Kurumsal

Güneş Fidancılık olarak fidancılık sektöründe yılların verdiği bilgi ve deneyime dayalı olarak çalışmaya devam ediyoruz.

  

İletişim Bilgilerimiz

Bandırma Ofis ve Depumuz
Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13.km


  0535 799 87 71(Mümin Kargı)
  0535 764 51 88(Müjdat Kargı)